Polskie działki - znajdź z nami lepszą działkę!

 • PIERWSZY PORTAL OGŁOSZENIOWY DLA DZIAŁKOWCÓW

  Ogródki działkowe w dobie pandemii Koronawirusa COVID-19

  21.04.2020

  Świat opanowała pandemia wirusa z Wuhan który mocnym ciosem zaatakował nie tylko największe gospodarki światowe ale również ograniczył mocno prawa nas – zwykłych obywateli. W okresie szalejącej epidemii rządy wielu państw, w tym Polski, wprowadziły surowe restrykcje dot. życia codziennego. Od wielu tygodni zamknięte są szkoły, kina, teatry, muzea  i wiele innych miejsc publicznych. Do wczoraj (poniedziałek 20.04.2020 r.) zamknięte również były parki, lasy, skwery i plaże. To mocno ograniczyło możliwości poruszania Polaków – choćby po to by zaczerpnąć świeżego powietrza.

  Jedną ze spokojnych ostoi w tych trudnych czasach były i są ogródki działkowe ROD.  Tereny działkowe nie były do tej pory uwzględniane w żadnym z rządowych rozporządzeń dot. ograniczeń poruszania się. Dzięki temu działkowcy i ich rodziny mogą nadal korzystać ze swoich zielonych ogródków. Wiele osób zdecydowało się na wizytę na działkach np. w okresie Wielkanocy, kiedy to wizyty u bliskich zostały odwołane, czas można było spędzić w izolacji na własnej działce.

  Absolutnie nie oznacza to jednak zwolnienia z przestrzegania pozostałych zasad w czasach epidemii. A mianowicie:

  Nieco kontrowersyjną kwestią może być fakt, że niektóre ogrody, z tych które mają taką możliwość, do dziś nie zdecydowały się na włącznie wody. W społecznej dyskusji podnoszono nie tylko fakt trwania suszy, przez co uprawy na działce są zagrożone ale również fakt, że brak bieżącej wody ogranicza możliwość chociażby mycie rąk, tak ważne w dzisiejszym czasie. Postępowanie zarządów ROD i blokowanie dostępu do wody jest w tej sytuacji niezrozumiałe. Nie ma bowiem żadnych przesłanek aby dostęp do wody stanowił jakiekolwiek zagrożenie lub zwiększenie zagrożenia zakażenia. Wręcz przeciwnie, woda jest niezbędna do zachowania higieny. Być może nowa sytuacja w jakiej znalazły się ogrody, brak informacji, dezorientacja spowodowały takie, a nie inne decyzje (lub ich brak).

  Dodatkowo kwestią jest wjazd na działki samochodami. Działkowcy podzieleni są w tej kwestii. Jedni uważają, że to ograniczyłoby ruch pieszy na działkach i zmniejszyło szanse na spotkanie osoby zarażonej, drudzy że ruch jest i tak niewielki i nie ma to znaczenia, a samochody generują tylko spaliny, niepotrzebny hałas i nie są mile widziane na ogrodowych alejkach z uwagi na bezpieczeństwo. Wprowadzony kilka dni temu obowiązek zakrywania nosa i ust chyba wyjaśnił sytuacje i można czuć się zdecydowanie bezpieczniej mijając innych działkowców – naszym zdaniem ruch samochodowy w tym przypadku generowałby niepotrzebne zamieszanie.

  Apelujemy, bądźmy ostrożni w korzystaniu z działkowych uroków.  Ograniczajmy korzystanie z działki do minimum oraz zachowujmy rygory sanitarne. Nie urządzajmy imprez, nie spraszajmy znajomych na grilla, na to przyjdzie jeszcze czas.

  Chcesz sprzedać działkę? Oddzwonimy do Ciebie!
  Design by KMPROJEKT.PL